Σλοβακία-Ελλάδα 64-59: Γνώρισε την ήττα η γαλανόλευκη στο πρώτο φιλικό στο Σπλιτ

H Eθνική Ελλάδας Γυναικών ηττήθηκε από την ομόλογη της Σλοβακίας με 64-59, στο τουρνουά προετοιμασίας στο Σπλιτ της Κροατίας.

Η Σλοβακία ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-13). Η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης διαχειρίστηκε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτα, παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα μείωσε την διαφορα και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-27).

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-49). Η Σλοβακία διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ελλάδα με 64-59.

Από την Σλοβακία ξεχώρισε η Γιακούμπτσοβα με 16 πόντους, ενώ οι Πραζενιτσόβα και Σούγιοβα σκόραραν από 10 πόντους έκαστος. Από την Ελλάδα διακρίθηκε η Φασούλα με 12 πόντους, με τις Σπανού, Χριστινάκη και Σταμολάμπρου να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 21-13, 36-27, 51-49, 64-59