Ελλάδα-Τουρκία 72-71: Ο Παπανικολάου έκρινε το θρίλερ

Η Εθνική Ελλάδας υπερασπίστηκε την έδρα της και πήρε το θρίλερ, επικρατώντας της Εθνικής Τουρκίας με 72-71, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 2-1 (1η θέση), ενώ η γειτονική χώρα έπεσε στο 1-2 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Τουρκία με οχτώ σερί πόντους, να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Αν και η γειτονική χώρα πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους (23-13, 11' λεπτό), η γαλανόλευκη βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-12, προσπέρασε και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Η επίσημη αγαπημένη ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερο ημιχρόνου (49-34, 24' λεπτό και 52-37, 25' λεπτό), με την Εθνική Τουρκίας με ένα επί μέρους σκορ 19-4, να ισοφαρίζει τον αγώνα (56-56, 28' λεπτό). To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε και με καλάθια του Λαρεντζάκη και του Πρίντεζη, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-56).

Η γαλανόλευκη ξεκίνησε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και ξαναπήρε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων στο 32' λεπτό (66-56), με την γειτονική χώρα να επιστρέφει στον αγώνα και να έχει το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, με τον Λάρκιν να κάνει το 67-66 (36' λεπτό). Η Τουρκία είχε το προβάδισμα, με τον  Ολουμπάι να αστοχεί σε τρίποντο στα 4" και ο Παπανικολάου μάζεψε το ριμπάουντ, με τον Γκεγίκ να του κάνει φάουλ. Ο διεθνής φόργουορντ του Ολυμπιακού έβαλε τις δύο βολές, με τον Λάρκιν να αστοχεί σητν επόμενη φάση και την Ελλάδα να νικάει εντός έδρας την Τουρκία με 72-71.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης και Αγραβάνης με 14 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Τουρκίας ξεχώρισε ο Μαχμούτογλου με 21 πόντους, με τους Λάρκιν και Γκεγίν να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.