Τουρκία-Ελλάδα 63-81: Μια νίκη μακριά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Εθνική Ελλάδας φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να νικήσει την Εθνική Τουρκίας με 81-63, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του ΠροΟλυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Τσεχία, με σκοπό να διεκδικήσει  το εισιτήριο που οδηγεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Κακό το ξεκίνημα για την Εθνική Ελλάδας, η οποία έμεινε χαμηλά στο σκορ και ήταν άστοχη. Η Εθνική Τουρκίας παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι με 14 πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-8). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την γαλανόλευκη να βρίσκει τους ρυθμούς της και να πιέζει την ομάδα της γειτονικής χώρας. Αν και η επίσημη αγαπημένη έκανε ένα επί μέρους σκορ 19-12, η Εθνική Τουρκίας παρέμεινε μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Η Εθνική Ελλάδας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, ανέτρεψε τις καταστάσεις στον αγώνα. Παρότι η γαλανόλευκη είχε προηγηθεί με δέκα πόντους (49-39, 29'), η Εθνική Τουρκίας μάζεψε την διαφορά στα τελευταία λεπτά, με την επίσημη αγαπημένη να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-47).

Αν και η Εθνική Τουρκίας μείωσε στον ένα πόντο (51-50, 31'), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε ψυχραιμία, δεξιότητες και υπομονή και κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 30-16 στην τέταρτη περίοδο να νικήσει την Εθνική Τουρκίας με 81-63.

Με αυτήν την νίκη η Εθνική Ελλάδας θα παίξει τα ξημερώματα της Δευτέρας (5/7) με την Τσεχία για τον τελικό του ΠροΟλυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια με σκοπό να πάρει το εισιτήριο που οδηγεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

On Fire: O Κορκμαζ με 20 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 79-60 (οι 19 πόντοι διαφορά για την Εθνική Ελλάδας στο 39' λεπτό),

Ξεχώρισαν: Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Καλάθης και Σλούκας (9α.) με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Τουρκίας διακρίθηκαν οι Κορκμαζ και Σενγκουν με 20 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To 41.4% της Εθνικής Τουρκίας στα δίποντα, με την Εθνική Ελλάδας να έχει 54.5%.

Διαιτητές: Κόντε, Άντερσον, Κρέγιτς