Ελλάδα-Σερβία 64-75: Διδακτική ήττα ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά

Η Εθνική Ελλάδας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εθνική Σερβίας και γνώρισε την ήττα με 75-64, για το "Διεθνές τουρνουά Ακρόπολις".

Αν και η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με οχτώ πόντους (10-2, 4'), η Σερβία κατάφερε να περάσει μπροστά (19-18, 9'), με την γαλανόλευκη να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην δεύτερη περίοδο, με την Εθνική Σερβίας με ένα επί μέρους σκορ 18-13, να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37--34).

Οι πλάβι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, κατάφεραν να προηγηθούν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45).  Η Εθνική Ελλάδας έδειξε αντίδραση και  μείωσε στους οχτώ πόντους (66-58, 36'), αλλά η Εθνική Σερβίας έδωσε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 34-37, 45-60, 64-75

On Fire: Ο Αβράμοβιτς και ο Ντόμπριτς με 18 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 62-45 (οι 17 πόντοι διαφορά για την Σερβία στο 31')

Ξεχώρισαν: Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Αβράμοβιτς και Ντόμπριτς με 18 πόντους έκαστος, ενώ από διακρίθηκαν ο Μήτογλου (10ρ.) και ο Σλούκας με 17 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 39.8% στα τρίποντα της Εθνικής Ελλάδας, με την Εθνική Σερβίας να έχει 42.1%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Σώμος