Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 56-61: Πρωταθλητής δια χειρός Δήμου

Τον τρίτο του τίτλο κατέκτησε το ο Παναθηναϊκός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, μετά τη νίκη του με 61-56 επί του Πανιωνίου. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Δήμου.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν δυναμικό ξεκίνημα, με τον Πανιώνιο να προηγείται αρχικά, ύστερα από τρίποντο του Μαράντη και δίποντο του Κοπακάκη (7-4, 3'), όμως λίγο αργότερα ο Δήμου με δύο εύστοχα σουτ από την περιφέρεια έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλέυτηκε την «όρεξη» του Δήμου και στη συνέχεια βρέθηκε στο +3 στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-18, 10').

Έκτοτε οι παίκτες της αναμέτρησης συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει αποκτήσει τα ηνία του αγώνα και την ομάδα της Νέας Σμύρνης να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο σκορ, χάρη στον Κοπακάκη ο οποίος μέτρησε 10 πόντους  στο ημίχρονο (31-29, 20').

Στην τρίτη περίοδο, Πανιώνιος και Παναθηναϊκός συνέχισαν χέρι-χέρι, με το ματς να παίρνει... φωτιά στο τέλος του δεκαλέπτου, όταν ο Γεωργίου ευστόχησε σε τρίποντο (43-41, 27'). Ακολούθησε η απάντηση του Αρδάλα 43-44, 27') για να έρθει ο Βασιλειάδης και να φέρει τον τελικό στα ίσα, ευστοχόντας από την περιφέρεια (46-46, 28').

Δραματικό ήταν το φινάλε αφού τίποτα δεν ήταν ξεκάθαρο μετά το 48-48 του γ' μέρους του ματς. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Δήμου και κατάφερε να πάρει ένα μικρό  προβάδισμα για τη συνέχεια, φτάνοντας στο +6   (53-59, 38').

Με τη μπάλα να... καίει, η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (56-59,39'), όμως ο Καρακώστας με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 56-61.

Διαιτητές: Κορομηλάς Ηλ.-Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 15-18, 31-29, 48-48, 56-61

Πανιώνιος (Μελέτης): Παζιωτόπουλος, Ζουγανέλης, Μαράντης 3, Κοπακάκης 12, Γεωργόπουλος 5, Ανδρακάκος 2, Βασιλειάδης 3, Μπαρλιάς 2. Μπελιμέζης 13, Γεωργίους 15

Παναθηναϊκός (Ραχωβίτσας): Δήμου 23, Καρακώστας 8, Αβδάλας 16 (10ρ.), Ντολγκάν, Μπάλα-Καγιού, Κουτσονικόλας, Παπαδημητρίου 5, Ματσίρας 5, Ζουγανέλης 4