Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία 83-74: Επιστροφή από το -15 και πρόκριση για την γαλανόλευκη στους 16 και στο Προ-Ολυμπιακό τουρνουά

Η Ελλάδα επέστρεψε από το -15 (16' λεπτό) και με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 83-74. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβηκε στο 2-1 και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση, στον ίδιο όμιλο με ΗΠΑ, με Λιθουανία και με Μαυροβούνιο. Οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 1-2 και θα παίξουν στους αγώνες κατάταξης 17-32.

Η Νέα Ζηλανδία είχε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα, με την Ελλάδα να ισοφαρίζει στο 5' λεπτό (12-12). Οι "ασπρόμαυροι" με ένα επί μέρους σκορ 8-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Η ομάδα του κόουτς Κάμερον παίζοντας physical και εκμεταλλευόμενη κάποιες αμφισβητούμενες αποφάσεις, είχε 15 πόντους διαφορά στο 16' λεπτό (43-28). Η γαλανόλευκη μείωσε την διαφορά με πέντε σερί πόντους στα επόμενα τέσσερα λεπτά, αλλά η χώρα της Ωκεανίας κράτησε την διαφορά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-32).

Η ενέργεια που έδωσε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και οι καλές επιθετικές επιλογές βοήθησαν την επίσημη αγαπημένη να μειώσει στον ένα πόντο στο 28' λεπτό (51-50). Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν λύσεις και κράτησαν το προβάδισμα τους με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Η γαλανόλευκη είχε ένα επί μέρους σκορ 18-11 στην τρίτη περίοδο, παίζοντας πολύ πιεστική άμυνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά στο 32' λεπτό (57-54). Η επίσημη αγαπημένη πήγε την διαφορά στους δώδεκα πόντους στο 35' λεπτό (73-61). Η Νέα Ζηλανδία με ένα επί μέρους σκορ 13-5, μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο 36' λεπτό (78-74). Η Ελλάδα βρήκε απαντήσεις στα επόμενα τέσσερα λεπτά και με πέντε σερί πόντους, κατάφερε να νικήσει την Νέα Ζηλανδία με 83-74. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 και πήρε το εισιτήριο για το Προ-Ολυμπιακό τουρνουά.

Από την Ελλάδα διακρίθηκαν οι Παπαπέτρου (6 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Λαρέντζακης (2 ριμπάουντ) με 27 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Νέα Ζηλανδία ξεχώρισαν οι Ίλι (5 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Τε Ράνγκι (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 27 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74