Ελλάδα-Σερβία 64-71: Φιλική ήττα για την γαλανόλευκη παρά την 19αρα του Ρογκαβόπουλου

Η Εθνική Ελλάδα πάλεψε, επέστρεψε από το -15, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Εθνική Σερβίας, η οποία νίκησε στον φιλικό αγώνα με 71-64, στην πρώτη μέρα του τουρνουά Ακρόπολις.

H Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με πολύ καλό τον Μήτογλου και είχε διαφορά πέντε πόντων στο 3' λεπτό (9-4). Η Εθνική Σερβίας είχε ένα επί μέρους σκορ 12-4 στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Στην πρώτη περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες και οι πολύ δυνατές μονομαχίες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους στο 14' λεπτό (24-15). Η γαλανόλευκη πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 19-10, ισοφάρισε μετά από εύστοχο καλάθι του Λούντζη, στο 19' λεπτό (34-34). Η Εθνική Σερβίας βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35). Ιδιαίτερο στιγμιότυπο ήταν το κλέψιμο του Μωραίτη στον Νέντοβιτς, με τον γκαρντ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος να βάζει καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Η ομάδα του κόουτς Πέσιτς ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με 15 πόντους στο 26' λεπτό (52-37).  Η επίσημη αγαπημένη μείωσε στα τελευταία τέσσερα λεπτά, μαζεύοντας την διαφορά, με την παρέα του Νέντοβιτς και του Μιλουτίνοβ, να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-49).

Με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως των Παπαπέτρου και Ρογκαβόπουλου, η γαλανόλευκη επέστρεψε και ισοφάρισε σε 59-59 στο 34' λεπτό. Η Εθνική Σερβίας ήταν ανώτερη στα επόμενα έξι λεπτά, βρήκε απαντήσεις και νίκησε την Εθνική Ελλάδας σε φιλικό αγώνα με 71-64.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Ρογκαβόπουλος και Παπαπέτρου με 19 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους, με τους Γκούντουριτς και Μιλουτίνοβ να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 49-57, 64-71