Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Η 11η σερί «αιώνια» νίκη έφερε ακόμα έναν τελικό

Για 20 λεπτά, ο ημιτελικός του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι (35-40). Ήρθε όμως το εκπληκτικό 20-1 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, να στείλει τους «ερυθρόλευκους» σε διψήφιο προβάδισμα, το οποίο δεν έχασαν σε κανένα σημείο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το τελικό 81-65 να στέλνει το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα στον τελικό, απέναντι στο Περιστέρι.

Με δύο τρίποντα των Παπανικολάου και Λι ξεκίνησε ο «αιώνιος» ημιτελικός του Ηρακλείου. Ο Λι με καλάθι στον αιφνιδιασμό έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 10-8, ενώ το δεύτερο φάουλ του Παπανικολάου (που έφερε τις δύο βολές του Μπέικον για το 10-12), ήταν ένα πρώτο πρόβλημα για τους «ερυθρόλευκους». Το τρίποντο του Βεζένκοβ για το 13-14 έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής, ενώ ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, έβαλε και πάλι τους Πειραιώτες μπροστά με 15-14. Ακόμα ένα τρίποντο του Βεζένκοβ, ανέβασε το σερί του Ολυμπιακού στο 8-0 και έφερε το σκορ στο 18-14, ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε σε 20-19, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 22-19 και τον Σάσα Βεζένκοβ να έχει ήδη 14 πόντους!

Το τρίποντο του Λι για το 22-22, έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να συμβαδίζουν το σκορ (27-28 στο 13’). Ο Λι συνέχισε να… ταλαιπωρεί την «ερυθρόλευκη» άμυνα, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό στο +3 (27-30), ενώ το τρίποντο του Μπέικον έγραψε το 29-33. Ο Σλούκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 32-33, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Μπολομπόι, σε άστοχο τρίποντο του ΜακΚίσικ, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, από πλευράς Λαρεντζάκη, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 35-33. Οι εναλλαγές στο σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες συνεχίστηκαν, με τον Γκουντάιτις με 1/2 βολές να πετυχαίνει το 35-36 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 40-35.

Με τρίποντο του Παπανικολάου για το 38-40, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του ημιτελικού του Ηρακλείου, ενώ ο Κάνααν με… βόμβα από την γωνία, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 41-40.  Τρίτο τρίποντο του Παπανικολάου και 9-0 για τους «ερυθρόλευκους» (44-40), ενώ ο Κάνααν ανέβασε το σερί στο 11-0 και το σκορ στο 46-40. Ο Κάνααν πυροβόλησε από τα εννέα μέτρα για το 49-40, με τον Αμερικανό να έχει πάρει… φωτιά και με ακόμα ένα τρίποντο να ανεβάζει το σερί στο 15-0 και τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +12 (52-40). Ο πρώτος «πράσινος» πόντος στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε μετά από 5 ½ λεπτά με βολή, αποτέλεσμα τεχνικής ποινής στον πάγκο των Πειραιωτών, όμως ο Ολυμπιακός είχε πάρει… φωτιά και με νέο τρίποντο του Παπανικολάου, ξέφυγε με 55-41. Κάπου εκεί τα πνεύματα… ξέφυγαν ανάμεσα σε Παπανικολάου και Αγραβάνη, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να χρεώνεται δύο φάουλ (ένα κανονικό, ένα αντιαθλητικό), φτάνοντας τα 4! Το γκολ – φάουλ του Βεζένκοβ ανέβασε την διαφορά στο +15 (58-43), με τον  Κάνααν, όμως, να βγαίνει χωλαίνοντας και τον ΜακΚίσικ να παίρνει την θέση του. Ακόμα ένα σετ βολών του Βεζένκοβ, έφερε το 60-43, με τον Πονίτκα να πετυχαίνει, με τρίποντο, το πρώτο του καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο (60-46) και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 64-50.

Το τρίποντο του Βεζένκοβ ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +15 για τον Ολυμπιακό (67-52), με τον Παπαγιάννη να παλεύει με τα… θηρία για να κρατήσει τον Παναθηναϊκό ζωντανό (67-54). Το γκολ – φάουλ του Λι έριξε την διαφορά στους 11 πόντους (68-57), όμως τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μπλακ έφεραν και πάλι τους Πειραιώτες στο +15 (72-57). Ο Παναθηναϊκός έψαχνε το έναυσμα για την αντεπίθεση στα τελευταία 6’ και με το τρίποντο του Γουίλιαμς μείωσε εκ νέου σε 12 (72-60). Ο Λαρεντζάκης, όμως… έκοψε την φόρα των «πράσινων», στέλνοντας και πάλι την διαφορά στους 15 (75-60). Νέο τρίποντο του Γουίλιαμς για το 75-63, με τα χρονικά περιθώρια, όμως, να έχουν… εκπνεύσει για τους «πράσινους» και τον Παπανικολάου με τρίποντο για το 80-64 να βάζει.. τέλος στον ημιτελικό και τον Ολυμπιακό, με το 81-65 να του δίνει την πρόκριση για τον τελικό, όπου τον περιμένει το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

On fire: Ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Ολυμπιακό (81-64) στο 39’

Ξεχώρισαν: Απίστευτος Κάνααν στο τρίτο δεκάλεπτο, με συνολικά 14 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου είχε 15. Για τον Παναθηναϊκό, ο Λι είχε 17 πόντους.

Διαιτητές:  Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Θεονάς