Μεγαρίδα – Μίλων 81-72: Ο Γερομιχαλός… σφράγισε το εισιτήριο της ΝΕΜ για τον τελικό του Unicef trophy

Στην ΝΕΜ κατέληξε το πρώτο από τα δύο εισιτήρια του τελικού του UNICEF trophy, με την Μεγαρίδα, να… ανεβάζει στροφές από το 15’ και μετά και να επικρατεί του Μίλωνα με 81-72. Καταπληκτικός ο Γερομιχαλός με 26 πόντους.

Δυνατό το ξεκίνημα του Μίλωνα στον πρώτο ημιτελικό, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 22-15 στο 8’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αντίδραση της ΝΕΜ ήταν άμεση, με την Μεγαρίδα να τρέχει ένα 6-0 μέχρι το φινάλε της περιόδου, μειώνοντας σε 21-22, για να ακολουθήσει το… ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί η ΝΕΜ ήταν καταιγιστική, πήρε κεφάλι στο σκορ με 30-24, ο Μίλων μείωσε σε 34-32 με τους Σκορδίλη και Μπαρτ, όμως η Μεγαρίδα, στα τελευταία 4’, έτρεξε ένα σερί 8-0, με τους Στούαρτ, Μπράντφορντ και Γερομίχαλο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (42-32).

Η Μεγαρίδα συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +16 (49-33). Ο Μίλων έβλεπε το παιχνίδι να ξεφεύγει από τα χέρια του και απάντησε με ένα εντυπωσιακό 4-15… ροκανίζοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (53-48), ενώ το τρίποντο του Κανονίδη μείωσε ακόμα περισσότερο σε 55-51. Οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (62-54), ενώ το τρίποντο του Στούαρτ, με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, έστειλε και πάλι την ΝΕΜ σε διψήφιο προβάδισμα (65-54). Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς (72-66 στο 37’ με τον Σκορδίλη), όμως το τρίποντο του Γκατζιά για το 75-66, ουσιαστικά… τελείωσε τον πρώτο ημιτελικό, με την ΝΕΜ να παίρνει την νίκη με 81-72 και παράλληλα το εισιτήριο για τον τελικό του UNICEF Trophy.

Εξαιρετικός ο Γερομιχαλός με 26 πόντους, με τον Μπράντφορντ να ακολουθεί με 22 πόντους, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ. Για τον Μίλωνα, ο Μπαρτ σταμάτησε στους 28 πόντους, με τον Σκορδίλη να ακολουθεί με 15.

Διαιτητές: Μάνος-Τσώνος-Λεβεντάκος (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 21-22, 42-32, 62-54, 81-72

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 22 (1), Γκάτζιας 3 (1), Ζαραϊδώνης 6, Τσόχλας 4, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 11, Στιούαρτ 9 (3), Μαντίκος, Γερομιχαλός 26 (3).

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ, Σκορδίλης 15, Πετρίδης 7 (1), Μελισσαράτος 8, Μοτσενίγος 2, Μπαρτ 28 (2), Δομπρογιάννης, Ζούμπος, Δημάκος 7 (1), Κανονίδης 5 (1).