Ολυμπιακός - Δάφνη 81-74: Κράτησε το αήττητο στην Ελλάδα και στρέφει το βλέμμα στην Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 81-74 και παρέμεινε αήττητος σε 11 αναμετρήσεις στην Α1 γυναικών, με την ομάδα των Ζίμπαρτς - Νίκλα να στρέφει το βλέμμα της στην Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με διάθεση να κάνουν την έκπληξη, έβγαλαν πολλή ενέργεια στο παρκέ και κατάφεραν να προηγούνται 23-21 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στη συνέχεiα ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε τα ηνία του αγώνα και το ημίχρονο έκλεισε με τις γηπεδούχες μπροστά με 45-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μοιράστηκαν και πάλι από ένα δεκάλεπτο, με τις ερυθρόλευκες να φτάνουν έστω και κάπως δύσκολα στο τελικό 81-74.

Από τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν η αρχηγός Εβίνα Σταμάτη με 24 πόντους, ενώ από τη Δάφνη η Γουέλς είχε 21 πόντους και η Μόρις 20.

Από το συγκεκριμένο ματς απουσίασε η Γκούσταβσον για να πάρει ανάσες, ενώ η Άννα - Νίκη Σταμολάμπρου αγωνίστηκε για λόγους τακτικής μόνο 7:35''.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των ερυθρόλευκων είναι κόντρα στη Βαλένθια στη κεντρική σάλα του ΣΕΦ με το ματς να ξεκινά στις 17:30 και να διεξάγεται στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας γυναικών.

Ολυμπιακός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 81-74

Διαιτητές: Μπούκας-Φραγκούλη-Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 21-23, 45-38, 60-55, 81-74

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 14(6), Αγιούσο 7, Σπυριδούλου 7(1), Σύρρα 6(1), Νικολοπούλου 6, Δίελα 4, Σουκ 19, Βαμβακά 4.
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 5, Σπαθάρου 11(3), Παγώνη 6(2), Γουέλς 21(1), Μόρις 20, Γκριτζά 3(1), Ντιν 8.