ΟΑ Χανίων – Πρωτέας 58-62: Σπουδαίο «διπλό» για την ομάδα της Βούλας

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, ο Πρωτέας πέρασε νικηφόρα από την Κρήτη, επικρατώντας των Χανίων με 62-58, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί τριών αγώνων. Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον ΟΑΧ.

Τα Χανιά είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όπως δείχνει το 33-26 του ημιχρόνου, με την ομάδα της Κρήτης να κρατά τα ηνία του ματς μέχρι και το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (53-49 στο 33’). Ο Πρωτέας, όμως, απάντησε με ένα επιμέρους 2-10 για το 55-59 στα 23’’, φτάνοντας στην νίκη με 62-58, που τον φέρνει στο 4-5, με τα Χανιά να πέφτουν στο 3-6.

Γκίλντεϊ και Μπουθ, με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Πρωτέα, με την δεύτερη να έχει και 14 ριμπάουντ. Για τα Χανιά, η Γεροστεργίου είχε 15 πόντους και η Τζόνσον 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Αναστασίου-Κονταράτος-Τζίμης
Δεκάλεπτα: 21-14, 33-26, 47-43, 58-62
ΟΑ Χανίων (Λάππας): Κόλεμαν 5, Γεροστεργίου Χ. 15(5), Ακλ 10, Γεροστεργίου Μ. 7(1), Τσιχλάκη, Φάρου, Τζόνσον 13.
Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 23(2), Χατζηβασιλείου, Σακελλαρίου 5(1), Πατεράκη 6, Χατζηγιακουμή 2, Αναστασοπούλου Μ., Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 8, Μπουθ 18, Τζανετάτου.