Εύνικος - Παναθλητικός 60-53: Ανατροπή, νίκη και βαθμολογική ανάσα για τις πράσινες

Την ανατροπή χρειάστηκε να κάνει ο Εύνικος προκειμένου να υπερασπιστεί την έδρα του, με την ομάδα του κόουτς Βελτσίστα να επιστρέφει από το -11 κάνοντας συγκλονιστικό 4ο δεκάλεπτο και επικρατώντας του Παναθλητικού με 60-53.

Οι Θεσσαλονικιές είχαν βρει τον τρόπο να έχουν το προβάδισμα κι έτσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 45-47.

Ωστόσο οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11 πόντους έκαναν την ανατροπή, στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχθηκαν μόλις 6 πόντους και πήραν τη νίκη με 60-53.

Πρώτη σκόρερ για τις πράσινες ήταν η νεοαποκτηθείσα Κάμπελ Ντέστινι με 20 πόντους, με την Αμερικανίδα να έχει αντικαταστήσει την Νίκι ΜακΝτόναλντ που θα αγωνιστεί στην Κοβούτ. Από την άλλη, για την ομάδα των Συκεών ξεχώρισε η Γουίλιαμς με 15 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του κόουτς Βελτσίστα έχει 3 νίκες και 6 ήττες, ενώ εκείνη ο Παναθλητικός έχει αντίστοιχο ρεκόρ 2-7.

Εύνικος-Παναθλητικός Συκεών 60-53

Διαιτητές: Ρίζος-Λογοθέτης-Καμήτσος

Δεκάλεπτα: 17-23, 33-38, 45-47, 60-53

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμανουηλίδου 4, Πολυμένη 11(3), Ζουρνή 2, Κεσσέ 5(1), Βούλγαρη, Γκιζανη, Κάμπελ 20, Τζόουνς 13, Ναυροζίδου, Στογιανόφσκα 5.
Παναθλητικός (Γκούμας): Ρόμπινσον 10, Σάθερλαντ 6, Βαντσιούρη, Μπαξεβάνου 3(1), Μυγδαλιά 5, Τράντα 10, Βασιλείου, Ουίλιαμς 15, Σταματάκη, Χωλοπούλου 4.