Αβενίντα-Σαραγόσα 76-74: Στην παράταση πήρε το ντέρμπι κορυφής η ομάδα της Φασούλας

Η Περφουρμερίας Αβενίντα στην οποία αγωνίζεται η Μαριέλλα Φασούλα, νίκησε την Σαραγόνα με 76-74 εντός έδρας στην παράταση, με τις δύο ομάδες να είναι στις πρώτες θέσεις με ρεκόρ 5-2.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Σαραγόσα, η οποία προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31). Οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-50). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ανταγωνιστικές, για αυτό και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (66-66). Η Αβενίντα νίκησε εντός έδρας στις λεπτομέρεις στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης την Σαραγόσα με 76-74.

Από την Αβενίντα διακρίθηκαν οι Καθόρλα Μεντίνα και Τσρβεναντάκιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Η Μαριέλλα Φασούλα είχε δώδεκα πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και μία ασίστ. Από την Σαραγόσα ξεχώρισε η Φιέμπις με 15 πόντους, με τις Ορτίθ Βίβες, Γκονζάλεθ Ντουάρτε και Όμα Γκιράλντ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-20, 31-37, 52-50, 66-66 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 76-74 (τέλος της α' παράτασης)