Χανιά – Ολυμπιακός 48-86: Περίπατος στην Κρήτη

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το πέρασμα του από την Κρήτη, με τις «ερυθρόλευκες» να διαλύουν τον ΟΑ Χανίων με 86-48, διατηρώντας το αήττητο τους στην Α1 Γυναικών, με έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα κορίτσια του Μάρτιν Ζίμπαρτς άρχισαν να… χτίζουν διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα (8-18 στο 8’), με τις «ερυθρόλευκες» να συνεχίζουν με το… πόδι στο γκάζι στην επίθεση, αλλά και με άμυνα – μέγγενη. Χαρακτηριστικό πως στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στα Χανιά να σκοράρει μόλις εννέα πόντους, με το 19-41 του ημιχρόνου να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία το β’ μέρος.

Παρά το γεγονός πως το ματς είχε κριθεί από το πρώτο 20λεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με την διαφορά να παίρνει την… ανιούσα και να… κλειδώνει στους 38 πόντους (48-86).

Πέντε «ερυθρόλευκες» παίκτριες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Σταμολάμπρου να έχει 17, την Σουκ 16, την Γκούσταφσον να κάνει double – double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μόλις 17’, την Σπυριδοπούλου να έχει 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και την Αγιούσο 11 πόντους.

Για τα Χανιά, η Ακλ είχε 15 πόντους και η Τζόνσον 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Γρίβα-Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 11-18, 19-41, 30-66, 48-86
ΟΑ Χανίων (Λάππας): Κόλεμαν 6, Κλιματσάκη, Γεροστεργίου Χ., Μανουκάκη, Κόνιαλη 4, Ακλ 15, Γεροστεργίου Μ. 3(1), Τσιχλάκη 2, Φάρου 6, Τζόνσον 10.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17(3), Σταμάτη 4, Αγιούσο 11(3), Σπυριδοπούλου 13(1), Σύρρα 2, Γκούσταφσον 15, Δίελα 3, Χουγκάζ 3(1), Σουκ 16, Βαμβακά 2.