Supercopa Ισπανίας - Η ομάδα της Χριστινάκη απέκλεισε τις νταμπλούχες της Φασούλα και πάει τελικό (pic)

Η Ελεάννα Χριστινάκη πάτησε παρκέ με τα χρώματα της Βαλένθια στην Ισπανία και αγωνίστηκε στον ημιτελικό του Supercopa κόντρα στις νταμπλούχες Αβένιδα, όπου αγωνίζεται η Μαριέλλα Φασούλα, με τις πορτοκαλί να επικρατούν των μπλε με 83-71 και να πηγαίνουν στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα ανταμώσουν τη Τζιρόνα.

Η Χριστινάκη υπέγραψε στη Βαλένθια πριν λίγες ημέρες και στον ημιτελικό κόντρα στην Αβένιδα αγωνίστηκε 6 λεπτά. Από την άλλη η Φασούλα έπαιξε 11 λεπτά και είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η νταμπλούχος Αβένιδα παρά την αντεπίθεση που έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 31-19, δε μπόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και αποκλείστηκε από τον τελικό.

Στον τελικό πέρασε και η Τζιρόνα που νίκησε με 76-69 την Αράσκι και θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν.

Αβένιδα, Βαλένθια και Τζιρόνα θα παίξουν στους ομίλους της Ευρωλίγκας γυναικών.