Βίρτους-Σκίο 69-84: Πρωταθλητές Ιταλίας οι Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας

Οι Έλληνες προπονητές, Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας, κατέκτησαν το πρωτάθλημα Ιταλίας, νικώντας εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 84-69 και έκαναν το 3-1 στην σειρά των τελικών.

Η Φαμίλα Σκίο ανέβασε ρυθμό από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-31). Η ομάδα των Ελληνών προπονητών διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 84-69, κάνοντας το 3-1 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωταθλήμα της Ιταλίας στο μπάσκετ γυναικών.

Από την Σκίο διακρίθηκαν οι Γκρουντά και Λάκσα με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Ντόικιτς και Ζανταλασίνι με 26 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-24, 31-50 , 49-70, 69-84