Κύπελλο Ανδρών: Πρόκριση για τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank με υπογραφή Νικολαΐδη

Εννέα συνεχόμενοι πόντοι του Αλέξανδρου Νικολαΐδη στο τελευταίο πεντάλεπτο, ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά στο παιχνίδι του Αμαρουσίου με τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank, με τον «ερυθρόλευκο» γκαρντ να μετατρέπει μόνος του το 81-79 σε 81-88 και τους Πειραιώτες να φτάνουν στην νίκη με σκορ 87-92 και παράλληλα στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με… φόρα στο παιχνίδι, καθώς φρόντισαν να χτίσουν διψήφια διαφορά από νωρίς (7-18 στο 8’), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (15-23). Η εικόνα της αναμέτρησης, όμως, άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Μαρούσι  έτρεξε ένα επιμέρους 17-9 ισοφαρίζοντας 32-32, με τους γηπεδούχους, μάλιστα, να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 40-38.

Μάχη είχαμε στο β' μέρος, με το Μαρούσι να έχει το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του, να προηγείται με 62-56 και 69-66, τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank  να επιστρέφει (79-79 στο 35’) και με εννέα  συνεχόμενους πόντους του Νικολαΐδη, να περνά μπροστά με 81-88 στο 37’. Ο Γκαγκαλούδης μείωσε σε 84-88, όμως το παιχνίδι δεν είχε επιστροφή, με τους "ερυθρόλευκους" να φτάνουν στην νίκη - πρόκριση με 87-92.

Μελισσαράτος και Χρηστίδης με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς νικητών, με τον Σκουλίδα να έχει 10 και τον Νικολαΐδη 9, όλους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Για το Μαρούσι, ο Γκαγκαλούδης είχε 25 πόντους, ο Στασινός 15 και ο Ξυδάς 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 40-38, 69-66, 87-92

marousi osfp

Παγκράτι – Ψυχικό: 83-74

Πρόκριση και για το Παγκράτι, που επικράτησε του Ψυχικού με 83-74. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έχτισαν διψήφια διαφορά από το ημίχρονο (43-33), την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ματς.

Ο Κουφόπουλος με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παγκρατίου, με τον Ονάσογλου να έχει 14, ενώ για το Ψυχικό, Κυρίτσης και Ιορδάνου είχαν 24 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα : 23-17, 43-33, 65-50, 83-74

Καρδίτσα-Πανερυθραϊκός 75-79

Την παρουσία του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε και ο Πανερυθραϊκός, μετά την νίκη του με 79-75 στην έδρα της Καρδίτσας.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, τον Πανερυθραϊκό, όμως, να στέκεται πιο ψύχραιμος στο φινάλε και με 3/4 βολές του Παππά στα τελευταία δευτερόλεπτα, να… κλειδώνει την νίκη – πρόκριση.

Ο Αθανασούλας με 19 πόντους και ο Βουγιούκας με 15, ήταν οι πρωταγωνιστές από πλευράς Πανερυθραϊκού, ενώ από πλευράς Καρδίτσας, ο Κακλαμάνος είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα : 16-19, 35-38, 57-54, 75-79

karditsa panerithraikos2342

Αμύντας - Οίαξ Ναυπλίου 88-73

Εύκολο έργο είχε ο Αμύντας απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου, όπως δείχνει το τελικό 88-73, που έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού, στην ομάδα του Υμηττού.

Από 17 πόντους σημείωσαν οι Κανονίδης και Σαλέχ, ενώ για τον Οίακα, ο Σιμιτζής είχε 17 πόντους και ο Πελεκάνος 15.

Τα δεκάλεπτα : 24-11, 42-35, 67-51, 88-73