Women Rising Stars – Τροπαιούχος ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Με τον Κρόνο να κατακτά το τρόπαιο, ολοκληρώθηκε το πρώτο τουρνουά Women Rising Stars. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου έκανε επίδειξη δύναμης στον τελικό, επικρατώντας του Ολυμπιακού Βόλου με 76-51, με την Ανδρέου να κάνει ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και την Στολίγκα να προσθέτει 19 πόντους.

Όσον αφορά τον μικρό τελικό, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Εσπερίδες επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 62-61, κατακτώντας την τρίτη θέση.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Τον τίτλο του W Rising Stars κατέκτησε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου που επικράτησε 76-51 του Ολυμπιακού Βόλου στον τελικό του Final Four της διοργάνωσης που διεξήχθη για πρώτη φορά την εφετινή περίοδο, και ολοκληρώθηκε σήμερα (11/2) στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο της Ραφήνας.

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου, η οποία σ΄ αυτό το διήμερο είχε σταθερότητα και καλή απόδοση, απόκτησε από την αρχή της αναμέτρησης τον έλεγχο του αγώνα. κάτι το οποίο τής έδωσε και το προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο (32-18), διατηρώντας το σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η διαφορά μάλιστα υπέρ του Κρόνου έφτασε στην μέγιστη τιμή της στην τρίτη περίοδο (64-28, 28′), με τον Ολυμπιακό Βόλου να παρουσιάζει κενά στην άμυνα αλλά και σημάδια κόπωσης από την αναμέτρησή του το Σάββατο στον ημιτελικό, με τις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Διαιτητές: Φραγκούλη, Τσουρή, Γαρατζιώτης

Δεκάλεπτα: 16-10, 42-22, 64-37, 76-51

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Στολίγκα 19 (3), Τσιριγιώργη 2, Ανδρέου 16, Μανωλοπούλου, Προδρομίδη 9 (1), Φουστέρη 5 (1), Τουμπανιάρη 5, Τσιμπριμάνη, Παπακώστα, Ζαφείρη 9 (3), Θεοδωροπούλου 2, Σταθοπούλου 9

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Ράπτη 2, Μπασδέκη, Πολύζου 3, Τσομπανοπούλου 4, Μητράλη 5 (1), Σιουμουρέκη 2, Λογοδότη 4, Καραστάθη 9, Κοτοπούλη 12, Νταϊάκη 10.

Τον τελικό του Final Four παρακολούθησαν και οι διεθνείς παίκτριες Ιωάννα Δίελα, Ρένια Καρλάφτη, Ελεάννα Χριστινάκη, Μαριέλλα Φασούλα, Πηνελόπη Παυλοπούλου, Διονυσία Αλεξανδρή, Αντιγόνη Χαιριστανίδου και Κατερίνα Σωτηρίου.

Μπορείτε να δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Την 3η θέση στο W Rising Stars κατέκτησαν οι Εσπερίδες Καλλιθέας, οι οποίες νίκησαν 62-61 τον Παναθηναϊκό στην παράταση (56-56 κ.αγ.) , στον συναρπαστικό σε εξέλιξη μικρό τελικό του Final Four της διοργάνωσης που διεξάγεται στη Ραφήνα.

Η ομάδα του Πάτροκλου Χλιαουτάκη πήρε το θετικό αποτέλεσμα ύστερα από μια δύσκολη αναμέτρηση με τις “πράσινες”, οι οποίες στην πρώτη περίοδο είχαν τον έλεγχο του αγώνα με την Δανιέλα Φελούρη να δίνει τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι η νεαρή γκαρντ είχε σημειώσει τους 10 από τους 18 πόντους της ομάδας της, όταν ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με διαφορά 8 πόντων στο 9′ (18-10).

Η άμυνα των Εσπερίδων όμως στην αρχηγό του “τριφυλλιού” στη δεύτερη περίοδο και η βελτίωση της εικόνας της τυπικά φιλοξενούμενης σ’ αυτό το διάστημα, έφερε στο 12′ την ομάδα της Καλλιθέας σε απόσταση αναπνοής (19-17), για να περάσει 1′ αργότερα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (19-20 13′).

Από ‘κείνο σημείο και μετά οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όταν όμως οι Εσπερίδες έκαναν με πρωταγωνίστριες τiς Βίγκα και Λιανούδη ένα επιθετικό “ξέσπασμα” (12-0), ανέτρεψαν το 35-31 με το οποίο ήταν πίσω στο σκορ στο 24′, και στο 27’ μπήκαν στη θέση του οδηγού με διαφορά 6 πόντων (41-35).

Οι Εσπερίδες διατήρησαν αυτή την απόσταση στο μεγαλύτερο διάστημα της τελευταίας περιόδου της κανονικής διάρκειας (54-48, 38΄), με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να παραμένει ανταγωνιστικός και μαχητικός.

Με κορυφαία την Μπάτσιου που πέτυχε δυο τρίποντα στο καθοριστικό τελευταίο λεπτό, το “τριφύλλι” ισοφάρισε 54-54 17” πριν την λήξη, ενώ η ίδια παίκτρια, με δίποντο 6΄΄ πριν το τέλος, απάντησε στις εύστοχες βολές της Αράπογλου, που είχαν δώσει προσωρινά το προβάδισμα στις Εσπερίδες (54-56) και έστειλε τον αγώνα στην παράταση (56-56).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το δίδυμο των Εσπερίδων Βίγκα-Λιανούδη πρωταγωνίστησε ξανά δίνοντάς τους το προβάδισμα (58-62), η Υφαντοπούλου μείωσε στα 59” με τρίποντο (61-62), αλλά η Λιανούδη, στην τελευταία φάση του αγώνα έκλεψε την μπάλα από την λάθος πάσα της Μπάτσιου και “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας της.

Διαιτητές: Λαζόγκα, Αντωνέλου, Γέρος

Δεκάλεπτα: 18-13, 28-28, 37-45, 56-56 παρ. 61-62

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Λαγωνικάκη 4, Παπαδοπούλου, Φελούρη 19, Μπάτσιου 17 (3), Μπαμπανίκα, Καμπακά 2, Δεληστάθη 4, Κουκουζέλη 4, Υφαντοπούλου 11(1).

Εσπερίδες Καλλιθέας (Χλιαουτάκης): Γεωργίνη 6 (2), Αρσενιάδου 9 (1), Χλιαουτάκη 7, Βίγκα 12 (1), Μουστάκα, Αράπογλου 8, Χατζόγλου, Διαγούπη 3 (1), Λιανούδη 12, Μάνου 5, Σιαμπάνη.