Περιστέρι - Ολυμπιακός 60-66: Πρωταθλητές Εφήβων οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 66-60 με του Περιστερίου και κατέκτησε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ και πορεύτηκαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το Περιστέρι να βρίσκεται σε θέση οδηγού (19-18, 10'). Με ένα τρίποντο του Αρφαρά ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-21, 12') ενώ ο ίδιος με ακόμη ένα σουτ τριών πόντων έδωσε «ανάσες» στους συμπαίκτες του πριν, ο Σταυρακόπουλος διαμορφώσει το 32-33 του πρώτου μισού. Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Τσαλδάρη ανέβασαν κατακόρυφα την επίδοσή τους και με επιμέρους 6-23 στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα 18 πόντων (38-56, 30'). Το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω και στο τελευταίο μέρος του αγώνα προσπάθησε να περάσει στην αντεπίθεση, μειώνοντας μέχρι και στους 4 πόντους (60-64, 38'). Οι Πειραιώτες δεν πτοήθηκαν από την πίεση των αντιπάλων τους, καθώς διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη με 66-60.

Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μουόσα και Αρφαράς, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους έκαστος. Ακολούθησαν οι Δρίτσας και Οικονομόπουλος με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την μεριά των ηττημένων ξεχώρισε Ηλίας Μανιάς με 13 πόντους, ενώ ο Σταυρακόπουλος πέτυχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-33, 38-56, 60-66.