Ιταλία-Σλοβενία 85-89: Με απίστευτο double double του Λούκα Ντόντσιτς

Η Σλοβενία βρήκε απαντήσεις στην πίεση της Ιταλίας στην τέταρτη περίοδο και νίκησε με 89-85, για τον αγώνα κατάταξης 7-8 για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Η Ιταλία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους σε δύο περιπτώσεις. Η Σλοβενία μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του κόουτς Ποτσέκο να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την σκουάντρα ατζούρα να έχει διαφορά έξι πόντων στο 15' λεπτό (34-28). Η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς βρήκε λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 14-7, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Η ομάδα που είχε άσο τον Λούκα Ντόντσιτς πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-19, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-60). Αν και η σκουάντρα ατζούρα είχε ένα επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 36' λεπτό (85-83), η Σλοβενία βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 89-85. Η Σλοβενία πήρε την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, ενώ η Ιταλία κατετάγη στην όγδοη θέση.

Από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (10 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Τόμπει (3 ριμπάουντ) με 29 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιταλία ξεχώρισαν οι Σπίσου (3 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Φοντέκιο 91 ριμπάουντ) με 22 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-42, 60-70, 85-89