Ισπανία – Καναδάς 85-88: Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για τους Καναδούς

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ανάμεσα σε Ισπανία και Καναδά, με τους Βορειαμερικανούς να επιστρέφουν από το -12 του 30’ (73-61) και το -7 του 36’ και χάρη, αρχικά στο τρίποντο του τρίποντο του Μπρουκς για το 80-80 στα 79’’ και εν συνεχεία στο χέρι – αλφάδι του Γκίλτζιους – Αλεξάντερ, να παίρνουν την νίκη με 88-85 και την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η «ρόχα», που μείωσε σε 86-85 με τρίποντο του Αλντάμα στα 5’’ και είδε το σουτ του Αμπρίνες για την ισοφάριση στο φινάλε, να βρίσκει σίδερο.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, η Ισπανία έδειχνε να κρατά το παιχνίδι στα χέρια της και με ηγέτη τον εξαιρετικό Γουίλι Ερνανγκόμεθ, έχτισε διψήφια διαφορά μέχρι το ημίχρονο (48-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καναδάς ανέβασε την απόδοση του, φτάνοντας την «ρόχα» (56-56), όμως οι Ίβηρες βρήκαν εκ νέου λύσεις, ξεφεύγοντας με  73-61 στο 30’. Οι Καναδοί έδειχναν… πνιγμένοι από το άγχος, με την Ισπανία να ελέγχει το ματς (78-71 στο 36’), όμως κάπου εκεί πήραν φόρα, αρχικά ο Μπρουκς από την περιφέρεια και εν συνεχεία ο Γκίλτζιους – Αλεξάντερ, που έδειχνε ανίκητος από κοντά, αλλά και από την γραμμή των ελευθέρων βολών, με τον Καναδά να ξεφεύγει με 86-82 στα 13’’. Ο Αλντάμα με τρίποντο στα 5’’ κράτησε ζωντανούς τους Ισπανούς (86-85), ο Γκίλτζιους – Αλεξάντερ, με ένα νέο σετ βολών, έγραψε το 88-85, το οποίο ήταν και το τελικό, καθώς το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Αμπρίνες στο φινάλε, βρήκε σίδερο.

Καταλύτης της πρόκρισης ο Σάι Γκίλτζιους – Αλεξάντερ με 30 πόντους και επτά ασίστ, με τον Ντίλον Μπρουκς να έχει 22 πόντους, ενώ ο Μπάρετ είχε 16.

Για τους Ισπανούς, ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν απολαυστικός, κυρίως στο α’ μέρος, με 25 πόντους, με τον συγκινητικό Αλντάμα να ακολουθεί με 20.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-38, 73-61, 85-88