ΗΠΑ – Λιθουανία 104-110: Ο Βαλαντσιούνας και η παρέα του… εκτέλεσαν και την Team USA!

Απίστευτα πράγματα από την Λιθουανία του Κάζις Μακσβίτις, που, απαλλαγμένη από το άγχος της πρόκρισης, έριξε νοκ άουτ και τις ΗΠΑ και με την νίκη της με 110-104, κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου, στον οποίο βρέθηκε και η Ελλάδα, αφήνοντας την Team USA στην δεύτερη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν βγαλμένο από τα πιο… υγρά όνειρα κάθε Λιθουανού, που έβλεπε την ομάδα του να ξεκινά με 9/9 τρίποντα (!) και να… σκορπίζει τις ΗΠΑ με 31-12 στο 10’. Το συγκρότημα του Μακσβίτις συνέχιζε να παίζει με το… πόδι στο γκάζι και στο β’ δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με +17 (37-54). Όπως ήταν αναμενόμενο, οι ΗΠΑ μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και άρχισαν να… ροκανίζουν την διαφορά,  όμως οι Λιθουανοί ήταν αποφασισμένοι να φτάσουν σε μία ιστορική νίκη. Και τα κατάφεραν, με το εντυπωσιακό 104-110 να τους στέλνει στους «8» απέναντι στην Σερβία και τις ΗΠΑ να κοντράρονται για μία θέση στα ημιτελικά, απέναντι στην Ιταλία.

Επτά παίκτες των Λιθουανών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καρινιάουσκας να έχει 15, τον Κουζμίνσκας 14τον Βαλαντσιούνας 12 πόντους και επτά ριμπάουντ και τον Σεντεκέρσκις να κάνει double – double με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Για τις ΗΠΑ, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην διοργάνωση, ο Έντουαρντς ήταν μια ομάδα μόνος του με 35 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110