Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 73-57: Καταιγιστική η σκουάντρα ατζούρα που προκρίθηκε στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

Η Ιταλία νίκησε το Πουέρτο Ρίκο με 73-57 στον δεύτερο αγώνα της δεύτερης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Ιταλία ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-15). Αν και το Πουέρτο Ρίκο ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας ένα επί μέρους σκορ 21-14, η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο κράτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (12-11), η σκουάντρα ατζούρα διατήρησε την διαφορά της και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-47). Η Ιταλία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, νίκησε το Πουέρτο Ρίκο με 73-57.

Από την Ιταλία διακρίθηκαν οι Ρίτσι (3 ριμπάουντ) και Τονούτ (1 ριμπάουντ) με 15 πόντους έκαστος, ενώ ο Φοντέκιο είχεε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισαν οι Γουότερς (2 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και Χάουαρντ (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-15, 39-36, 51-47 73-57