Αυστραλία-Γεωργία 100-84: Με κομβικούς τους Μιλς και Έξουμ

Η Αυστραλία νίκησε την Γεωργία του κόουτς Ηλία Ζούρου με 100-84 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 3-2, ενώ η χώρα του Καυκάσου έπεσε στο 2-3. Οι δύο χώρες αποκλείστηκαν από τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Αυστραλία ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Τα "καγκουρό" πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-20, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-37).

Αν και το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (30-25), η Αυστραλία κράτησε την διαφορά της και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-67). Η Αυστραλία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Γεωργία με 100-84.

Από την Αυστραλία διακρίθηκαν οι Μιλς (2 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Εξούμ (1 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Γεωργία ξεχώρισαν οι Μπιτάτζε (5 ριμπάουντ) και ΜακΦάντεν (4 ριμπάουντ και 9 ασίστ) με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-17, 54-37, 79-67, 100-84