Γερμανία-Γεωργία 100-73: Καταιγιστική η νασιονάλμανσαφτ με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Αν και την πίεσε πολύ στο πρώτο ημίχρονο, η Γεωργία του κόουτς Ηλία Ζούρου δεν τα κατάφερε κόντρα στην Γερμανία και ηττήθηκε με 100-73. Τα πάντσερ ανέβηκαν στο 4-0, ενώ η χώρα του Καυκάσου έπεσε στο 2-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Γεωργία να έχει προβάδισμα με πέντε πόντους στο 5' λεπτό (14-9). Η Γερμανία με ένα επί μέρους σκορ 13-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (22-16). Παρότι η νασιονάλμανσαφτ είχε οχτώ πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου βρήκε απαντήσεις και πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 18' λεπτό (40-39). Τα πάνσερ είχαν λύσεις στα επόμενα δύο λεπτά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Η ομάδα του κόουτς Γκόρντον Χέρμπερτ ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-57). Σαρωτική η Γερμανία στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί με΄ρους σκορ 30-16 νίκησε την Γεωργία με 100-73.

Η Γερμανία είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τον Λο με 18 πόντους, τον Σρέντερ με 16 πόντους, τον Μ. Βάνγκνερ με 14 πόντους, τον Όμπστ μ 12 πόντους και οι Τάις και Τίμαν σκόραραν από έντεκα πόντους. Από την Γεωργία ξεχώρισαν οι Μαμουκελασβίλι και Μπιτάτζε με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-16, 43-41, 70-57, 100-73