Σερβία-Ιταλία 76-78: Τους ξανανίκησαν με 30αρα του Φοντέκιο

Μετά την νίκη τους στο μεταξύ τους αγώνα στην φάση των 16 του Eurobasket 2022, η Ιταλία ξαναεπικράτησε της Σερβίας, αυτή την φορά στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η σκουάντρα ατζούρα νίκησε με 78-76, με τις δύο χώρες να έχουν ρεκόρ 3-1.

Η Ιταλία είχε πολύ δυνατή αρχή στον αγώνα με δέκα πόντους προβάδισμα στο 5' λεπτό (20-10). Η Σερβία με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα επόμενα πέντε λεπτά μείωσε την διαφορά, αλλά η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19).  Αν και η σκουάντρα ατζούρα είχε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σερβία βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 9-2 στα τελευταία λεπτά, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Η ομάδα του κόουτς Πέσιτς πήγε την διαφορά στους 16 πόντους στο 25' λεπτό (60-44). Η σκουάντρα ατζούρα με ένα επί μέρους σκορ 15-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, μείωσε την διαφορά, με την βαλκανική χώρα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-59). Αν και η Σερβία πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 31' λεπτό (64-61), η Ιταλία με ένα επί μέρους σκορ 19-14 στην τέταρτη περίοδο και κατάφρε να νικήσει.

Από την Ιταλία διακρίθηκαν οι Φοντέκιο (7 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Σπίσου (5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 30 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Σερβία ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς (3 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Ντόμπριτς (3 ριμπάουντ) με 18 και 15 πόντους, ενώ ο Μιλουτίνοβ είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο άσος των Τζαζ έγινε ο πρώτος Ιταλός που σημείωσε 30αρα σε Παγκόσμιο μετά τον Κάρλτον Μάγιερς το 1998.

Δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78