Ιράν-Βραζιλία 59-100: Σαρωτική η σελεσάο, αγωνία για τον Νέτο

Η Βραζιλία ήταν καταιγιστική και νίκησε το Ιράν με 100-59, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Στην σελεσάο ανησυχούν για τον Ραούλ Νέτο, ο οποίος φάνηκε να τραυματίζεται στο δεξί γόνατο.

Η Βραζιλία καθάρισε τον αγώνα από τα πρώτα λεπτά, αφού ήταν μπροστά με  21 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-12). Η χώρα της Νοτίου Αμερικής ανέβασε και άλλο τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκε με 32 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-25).

Η ομάδα του κόουτς Ντε Κόντι κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 36 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-46). Η Βραζιλία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Ιράν με 100-59. Αγωνία στην σελεσάο, για τον τραυματισμό του Ραούλ Νέτο της Φενέρμπαχτσε, ο οποίος έπεσε άτσαλα στο παρκέ και φάνηκε να τραυματίζεται στο δεξί γόνατο.

Από την Βραζιλία διακρίθηκαν οι Καμπόκλο (7 ριμπάουντ) και Μάτεους (3 ριμπάουντ και 6 ασίστ) με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Ιράν ξεχώρισαν οι Ανγκαχανπούρ (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Χαντάνι (4 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 11 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-33, 25-57, 46-82, 59-100