Πράσινο Ακρωτήριο-Γεωργία 60-85: Με κορυφαίο τον Σενγκέλια και double double του Μπιτάτζε

Η Γεωργία υπό τις οδηγίες του κόουτς Ηλία Ζούρου νίκησε το Πράσινο Ακρωτήριο με 85-60, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η χώρα του Καυκάσου έκανε την πρώτη της νίκη σε τελική φάση του Μουντομπάσκετ.

Το Πράσινο Ακρωτήριο είχε δυνατό ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 3' λεπτό (8-2). Η Γεωργία με ένα επί μέρους σκορ 18-3 στα επόμενα επτά λεπτά με τα δύο τρίποντα του Τσιντσάντζε να ανοίγουν την διαφορά. Η χώρα του Καυκάσου ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-11).

Η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου ήταν σαρωτική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-11 προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-22).

Οι "κόκκινοι" ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκαν με 33 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-37). Αν και το Πράσινο Ακρωτήριο μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 23-15, η Γεωργία διατήρησε την απόσταση σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε με 85-60.

Άπό την Γεωργία διακρίθηκαν οι Σενγκέλια (7 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Μπιτάτζε (11 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από το Πράσινο Ακρωτήριο ξεχώρισαν οι Μέντες (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Ταβάρες (1 ριμπάουντ) με 11 και 9 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-20, 22-48, 37-70, 60-85