Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 98-65: Σούπερ εμφάνιση και νίκη για την σκουάντρα ατζούρα

Η Ιταλία νίκησε το Πουέρτο Ρίικο με 98-65 σε φιλικό αγώνα.

Η Ιταλία ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Η ομάδα του κόουτς Ποτζέκο διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Η σκουάντρα ατζούρα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-8, προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-40). Η Ιταλία διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους  σκορ 33-25 και νίκησε το Πουέρτο Ρίκο με 98-65 σε φιλικό αγώνα.

Από την Ιταλία διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Προτσίντα με 16 πόντους έκαστος, ενώ ο Σπανιόλο σκόραρε 15 πόντους. Από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Τόμσον με 14 και δέκα πόντους  αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-14, 41-32, 65-40,  98-65