ΗΠΑ-Σλοβενία 92-62: Με αέρα NBA...η Team USA

Οι ΗΠΑ νίκησαν την Σλοβενία, η οποία δεν είχε τον τραυματία Λούκα Ντόντσιτς στην αποστολή της, με 92-62 σε φιλικό αγώνα, στο πλαίσιο του τουρνουά στην Μάλαγα.

Οι ΗΠΑ είχαν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Η Σλοβενία δεν είχε στην διάθεση της, τον Λούκα Ντόντσιτς, λόγω του τραυματισμού του που αποκόμισε από τον φιλικό αγώνα με την Ισπανία. Οι Αμερικανοί πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου  (47-31).

Η Team USA διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-49). Οι ΗΠΑ ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, κατάφεραν να νικήσουν την Σλοβενία με 92-62 σε φιλικό αγώνα στην Μάλαγα.

Από την Εθνική ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Έντουαρντς και Μπράνσον με 15 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Σλοβενίας ξεχώρισαν οι Γκλας και Ντράγκιτς με 14 και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-27, 31-47, 49-67, 62-92