Ισπανία-Σλοβενία 99-79: Σαρωτική η χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου

Η Ισπανία ήταν σαρωτική και νίκησε την Σλοβενία με 99-79 στον φιλικό αγώνα στην Μάλαγα.

Αν και η Σλοβενία πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο 5' λεπτό (23-10), η Ισπανία μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά. Η ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς βρήκε απαντήσεις και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-26). Η χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου ήταν καταιγιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί με΄ρους σκορ 25-14, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-41).

Αν και η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο 15' λεπτό (57-53), η ρόχα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-63). Η Ισπανία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, νίκησε την Σλοβενία με 99-79 στον φιλικό αγώνα στην Μάλαγα.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Αλντάμα και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Σλοβενίας ξεχώρισε ο Ντόντσιτς με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-27, 51-41, 73-63, 99-79