Σλοβενία-Αυστραλία 93-107: Με Πα(ρ)τι Μιλς πήραν το χάλκινο τα «καγκουρό»

Με κορυφαίο τον Πάτι Μιλς, η Εθνική Αυστραλίας επικράτησε της Εθνικής Σλοβενίας με 107-93 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο τουρνουά μπάσκετ Ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Αν και η Αυστραλία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα (13-7, 6'), η Σλοβενία με δέκα σερί πόντους αντέδρασε και προσπέρασε με τέσσερις πόντους (17-13, 9'). Τα "καγκουρό" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Βαλκανική χώρα να είναι μπροστά με δύο πόντους (33-31, 14'), αλλά την χώρα της Ωκεανίας να προσπερνάει με ένα επί μέρους σκορ 14-4 και να έχει προβάδισμα με οχτώ πόντους (45-37, 17'). Η Αυστραλία διατήρησε την πρωτοπορία της και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-45).

Τα "καγκουρό" διατήρησαν και διεύρυναν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-45). Η Αυστραλία συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στην τέταρτη περίοδο και δεν άφησε στην Σλοβενία περιθώρια αντίδρασης, με αποτέλεσμα να νικήσει με 107-93 και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Από την Αυστραλία ξεχώρισαν οι Μιλς και Ίνγκλις με 42 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Πρέπελιτς με 22 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107