Κίνα-Αυστραλία 76-74: Οι Κινέζες υπέταξαν τα «καγκουρό»

Η Εθνική Κίνας άντεξε στην πίεση της Εθνικής Αυστραλίας και πήρε την νίκη με 76-74, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 2-0, ενώ τα "καγκουρό" έπεσαν στο 0-2.

Η Κίνα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19).  Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αυστραλία να τρέχει ένα επί μέρους σκορ 19-11 και να περνούν μπροστά (34-31), αλλά τις Κινέζες να διαχειρίζονται την κατάσταση και οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (38-38).

Οι παίκτριες από την χώρα του Σινικού τοίχους ξέφυγαν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 17-9, κάτι που τους έδωσε προβάδισμα οχτώ πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-47). Αν και οι Αυστραλές αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-21, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (74-74, 39'), αλλά η Κίνα με τις δύο βολές της Γουερού Λι πήρε την νίκη με 76-74.

Από την Εθνική Κίνα ξεχώρισαν οι Γουάνγκ Σίγου και Λι Γουερού με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Αυστραλίας διακρίθηκαν οι Μακμπέγκορ και Ο'Χέα με 15 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-19, 38-38, 55-47, 76-74