Ιταλία-Αυστραλία 83-86: Τα «καγκουρό» δάμασαν και τους «ατζούρι»

Μετά την νίκη επί της Νιγηρίας (84-67), η Εθνική Αυστραλίας επικράτησε και της Εθνικής Ιταλίας με 86-83 και έκανε το 2Χ2 στον Β' όμιλο, ενώ η σκουάντρα ατζούρα έπεσε στο 1-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (9-8), με την Αυστραλία να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-25). Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά με διαφορετικό αριθμητή, αφού η Ιταλία δεν άφησε τα "καγκουρό" ούτε για μια στιγμή να προηγηθούν. Η σκουάντρα ατζούρα διαχειρίστηκε την πίεση της Αυστραλίας, αλλά είχε προβάδισμα μόλις για ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44).

Η ομάδα από την Ωκεανία ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 10-2, κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα και να προηγηθεί με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-62). Αν και η Ιταλία ισοφάρισε στο 31' (65-65) και πίεσε, η Αυστραλία διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 86-83, κάνοντας το 2/2 στον Β' Όμιλο.

Από την Εθνική Αυστραλίας ξεχώρισαν οι Λαντέιλ και Μιλς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Μαννιόν με 22 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-25, 45-44, 62-65, 83-86