Βραζιλία-Κροατία 94-67: Έκανε το 2-0 με κορυφαίους τους Χετσχάιμερ και Καμπόκλο

Η Εθνική ομάδα της Βραζιλίας επικράτησε της Εθνικής της Κροατίας με 94-67 και έκανε το 2-0 στον όμιλο και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, ενώ η βαλκανική χώρα θα παλέψει με την Τυνησία την Παρασκευή (1/7) για το δεύτερο εισιτήριο στην επόμενη φάση.

Η Εθνική Βραζιλίας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους (23-10), με την Εθνική Κροατίας να μαζεύει την διαφορά, αλλά την χώρα της Νότιας Αμερικής να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Οι Βραζιλιάνοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 20-14 και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά ξέφυγε σε διψήφια επίπεδα για τους Βραζιλιάνους, με τους Κροάτες να προσπαθούν αλλά να μην βρίσκουν απαντήσεις για τα πάντα, με αποτέλεσμα η Εθνική Βραζιλίας να νικήσει την βαλκανική χώρα με 94-67.

Από την Εθνική Βραζιλίας ξεχώρισαν οι Χέτσχαιμερ και Καμπόκλο με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Κροατίας διακρίθηκαν οι Μπογκντάνοβιτς και Ούκιτς με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-20, 45-34, 71-55, 94-67