Βενεζουέλα-Ν.Κορέα 94-80: Νίκη πρόκρισης στην επόμενη φάση για τους Νοτιοαμερικανούς

Η Εθνική της Βενεζουέλας νίκησε την Εθνική της Νότιας Κορέας με 94-80, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 1-1 στον όμιλο της και η χώρα από την Ασία να ελπίζει σε νίκη κόντρα στην Λιθουανία την Παρασκευή (1/7), αν θέλει να προκριθεί στην φάση των νοκ άουτ.

Η Εθνική Βενεζουέλας ξέφυγε στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-18). Οι παίκτες από την χώρα της Νότιας Αμερικής διεύρυναν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-38).

Η Νότια Κορέα αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και βρήκε απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 28-14, αλλά η Βενεζουέλα παρέμεινε μπροστά έχοντας διαφορά έξι πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-64). Η Εθνική της Βενεζουέλας πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 24-14 και κατάφερε να νικήσει την Εθνική της Νότιας Κορέας με 94-80.

Από την Εθνική της Βενεζούελας ξεχώρισε ο Γκουιλέντ με 17 πόντους, ενώ οι Καρέρα (12ρ.) και Χούριο σκόραραν από 16 πόντους έκαστος. Από την Εθνική της Νότιας Κορέας διακρίθηκε ο Λι Χιουν-Γιουνγκ με 18 πόντους, με τους Λι Ντάε-Σουνγκ και Ρα Γκουν-Αχ να μετρούν (10ρ.)  από 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-18, 56-38, 70-64, 94-80