Μεξικό-Ρωσία 72-64: Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και έβαλαν φωτιά στον όμιλο

Η Εθνική του Μεξικού νίκησε την Εθνική της Ρωσίας με 72-64, με αποτέλεσμα οι Βορειοαμερικανοί να κάνουν το 1-1 και να αφήσουν την χώρα της Ανατολικής Ευρώπης να παίξει ένα "τελικό" για την πρόκριση της κόντρα στην Γερμανία, που έχει 1-0.

Το Μεξικό ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ρωσία να κάνει ένα επί μέροτς σκορ 20-13 και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-31).

Το Μεξικό πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 19-7, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-43). Παρότι οι Ρώσοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους (58-54) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, οι Μεξικανοί διαχερίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν με 72-64.

Με αυτήν την νίκη, η χώρα από την Βόρεια Αμερική ανέβηκε στο 1-1, ενώ η Ρωσία βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού θέλει μόνο νίκη στον αγώνα της Παρασκευής (1/7) με την Γερμανία. Υπενθυμίζουμε ότι τα πάντσερ βρίσκονται στο 1-0, αφού νίκησαν το Μεξικό με 82-76, την Τετάρτη (29/6).

Από το Μεξικό ξεχώρισε ο Κρουζ με 21 πόντους, ενώ οι Αγιόν και Στολ σκόραραν από έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ρωσία διακρίθηκαν οι Αντόνοφ και Βοροντσέβιτς με 13 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα 18-16, 31-36, 50-43, 72-64