Ρίγα-Περιστέρι 60-57: Το... πάλεψε αλλά αποκλείστηκε

Παρότι ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι πάλεψε για την ανατροπή του αγώνα, η Ρίγα τελικώς νίκησε την ομάδα των δυτικών προαστίων με 60-57, με την Ελληνική ομάδα να αποκλείεται από την πρώτη φάση του BCL.

Η Ρίγα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να βρεθεί με 12 πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-10). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι το Περιστέρι είχε απαντήσει, η Ρίγα είχε προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-27).

Η Ελληνική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους 16-8, μείωσε στους πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-43). Η ομάδα των δυτικών προαστίων έπαιξε αποτελεσματικά και κατάφερε να ισοφαρίσει (57-57), αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ζόρικς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσαν το τελικό σκοε στο 60-57 και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του BCL.

Από την Ρίγα ξεχώρισαν οι Άλμαν και Άτε με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Μπορούσης και Πέτεγουει με 19 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57

Διαιτητές: Βιάτορ, Ματζόνι, Γκλίσιτς

On Fire: Ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 28-10 για την Ρίγα

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 5/23 στα τρίποντα του Περιστερίου