Τενερίφη – Περιστέρι 97-93: Ο Γκάι… σκότωσε το όνειρο για τους «Πρίγκιπες»

Το Περιστέρι εμφανίστηκε… διψασμένο για διάκριση, κοίταξε στα μάτια την Τενερίφη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως η εμπειρία των Ισπανών ήταν αυτή που έκανε την διαφορά. Ο απίστευτος Κάιλ Γκάι ( 34 πόντοι), μαζί με τους Χουέρτας (27 πόντοι) και Σερμαντίνι (21 πόντοι), πέτυχαν τους 82 από τους συνολικά 97 πόντους της ομάδας τους, οδηγώντας την Τενερίφη στην νίκη με 97-93 και την πρόκριση στον τελικό του Final Four του BCL.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του BCL και με πρώτο βιολί τον Κασελάκη, προηγήθηκε με 12-9. Το κάρφωμα του Ντάγκουμπιτς έφερε το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη στο +5 (11-16), ο Σερμαντίνι, με συνεχόμενους πόντους γύρισε το παιχνίδι για την Τενερίφη (19-18), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το Περιστέρι μπροστά με 23-19, χάρη σε ένα 5-0 των Γουίλιαμς και Λοβ.

Η εξαιρετική άμυνα της ελληνικής ομάδας και το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Μήτρου – Λονγκ, κράτησε το Περιστέρι στο +4 (25-29).  Ο νατουραλιζέ γκαρντ είχε πάρει… φόρα και με προσωπικές φάσεις κράτησε το Περιστέρι μπροστά (37-40), όμως το τρίτο προσωπικό του φάουλ ανάγκασε τον Σπανούλη να τον αποσύρει, με την Τενερίφη να περνά μπροστά με 43-40 και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 43-42, καθώς το τρίποντο του Γκάι στην εκπνοή, κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Με τρίποντο του Γκάι για το 46-42, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του ημιτελικού, με το Περιστέρι, όμως, να απαντά με ένα 7-0 για το 46-49. Ο Γκάι συνέχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια (49-49), με τον Χουέρτας να δίνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Ισπανούς (53-49). Το τρίποντο του Πουλιανίτη έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (55-55), όμως ο Χουέρτας συνέχισε να… βαδίζει στα χνάρια του Γκάι, δίνοντας νέο προβάδισμα στην ομάδα του (61-57).  Νέο τρίποντο του Πουλιανίτη, έφερε το Περιστέρι στον πόντο (61-60), με την Τενερίφη, όμως, να τρέχει ένα 5-0 στα τελευταία λεπτά, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +6 (66-60).

Με γκολ – φάουλ του Ρένφρο και τρίποντο του Χουγκάζ για το 66-65, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του ημιτελικού. Ο Χουέρτας συνέχισε να κάνει… όργια και με γκολ – φάουλ έγραψε το 73-67, ενώ το άλει – ουπ κάρφωμα του Σερμαντίνι, έφερε τους Ισπανούς για πρώτη φορά στο +7 (75-68). Δύο βολές του Γκάι ανέβασαν το σκορ στο 77-68, ο Γκουέρα έφερε για πρώτη φορά την Τενερίφη με διψήφιο προβάδισμα (81-70), ο Γκάι συνέχισε να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι, όμως ο Πουλιανίτης με συνεχόμενα τρίποντα, κράτησε το Περιστέρι όρθιο (90-85). Ο Ντάγκουμπιτς με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο καλάθι (90-88), όμως ο Χουέρτας κέρδισε έξυπνα το (5ο) φάουλ του Ράγκλαντ και με 2/2 βολές έδωσε… μαξιλαράκι ασφαλείας στους Ισπανούς (92-88) στα 47’’. Η βολή του Γκάι, μετά από τεχνική ποινή στον Σπανούλη, έγραψε το 93-88, ο Μήτρου – Λονγκ με 2/3 βολές μείωσε σε 93-90, ο Γκάι αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Σάστρε πήρε το σημαντικότερο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα και… τελείωσε τον ημιτελικό (95-90), με την Τενερίφη να φτάνει στην νίκη με 97-93 και την πρόκριση στον τελικό του Final Four του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-42, 66-60, 97-93

Οn fire: Απίστευτη εμφάνιση από τον Κάιλ Γκάι, με τον πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού να τελειώνει τον ημιτελικό με 34 πόντους, έχοντας 6/11 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Συγκλονιστικός ο 41χρονος Χουέρτας με 27 πόντους, εννέα ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ ο Σερμαντίνι τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους. Για το Περιστέρι, ο Μήτρου – Λονγκ είχε 18 πόντους, ο Ράγκλαντ 14, ο Ντάνγκουμπιτς 13, ενώ η αποκάλυψη ήταν ο Πουλιανίτης με 12 και συνεχόμενα τρίποντα που λίγο έλειψε να γυρίσουν ένα χαμένο παιχνίδι.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την Τενερίφη (87-75) στο 37’

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Ματζόνι, Κρέγιτς