Περιστέρι - Τενερίφη 90-82:"Πρίγκιπες" στα προημιτελικά του BCL

Το Περιστέρι επικράτησε της Τενερίφης με 90-82 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα προημιτελικά του Basketball Champions League σε συνδυασμό με την ήττα της Χάποελ Ιερουσαλήμ από την Καρσίγιακα στην Τουρκία (98-87).

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-8 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Κένι Γουίλιαμς. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με καλάθι του Γκέρα (21-23) αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα στο +4 με 4 σερί πόντους του Ελάιζα Μήτρου - Λονγκ (28-24). Στην δεύτερη περίοδο ο Λαβ ανέβασε την διαφορά στους 6 (30-24),αλλά η Τενερίφη έτρεξε σερί 9-0 για το 30-33. Το τρίποντο του Κασελάκη έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους (38-36),με τον Ρένφρο να ανεβάζει την διαφορά στους 4 λίγο μετά (45-41). Το ημίχρονο έληξε 50-46 με τρίποντο του Γουίλιαμς.

Στο δεύτερο μισό,ο Τόμπσον ανέβασε την διαφορά στους 8 (56-48) και με δικό του καλάθι το Περιστέρι προηγήθηκε ακόμη και με 9 (63-54).Η Τενερίφη απάντησε με επιμέρους σκορ 12-5 για το 68-66 της τρίτης περιόδου.Εκεί ο Γκάι ισοφάρισε σε 68-68 και ο Χουέρτας έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του (71-74). Ράγκλαντ και Γουίλιαμς έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στο Περιστέρι (75-74). Ο Γκάι έκανε το 75-76 αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έτρεξε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 82-76 βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη.Οι δύο βολές του Χουέρτας μείωσαν την διαφορά στους 4 (84-80). Το τρίποντο του Γουίλιαμς κλείδωσε την μεγαλειώδη πρόκριση της ελληνικής ομάδας (89-82) με το τελικό σκορ να διαμορφώνεταιστο 90-82.

Τα δεκάλεπτα:28-24,50-46,68-66,90-82

On fire: Ο Κένι Γουίλιαμς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους πρίγκιπες της δυτικής όχθης.

Ξεχώρισαν: Ο Λεωνίδας Κασελάκης με 18 πόντους 4/7 τρίποντα και ο Τζο Ράγκλαντ με double double (15 πόντους,14 ασίστ). Για την Τενερίφη ο αγήραστος Χουέρτας σημείωσε 31 πόντους και ο Γκάι 26.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +9 του Περιστερίου (63-54) στα 4'23" πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.