Καρσίγιακα – Περιστέρι 93-88: Μπράουν και Χίλιαρντ… πετσόκοψαν τις ελπίδες για πρόκριση

Με κατεβασμένο το κεφάλι επιστρέφει από την Σμύρνη το Περιστέρι. Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε την ήττα με 93-88 από την Καρσίγιακα, που είδε τους Μπράουν και Χίλιαρντ να έχουν 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, με 10/17 τρίποντα, παραμένοντας χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στην φάση των «16» του BCL.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0, με την Καρσίγιακα, όμως, να απαντά με ένα άμεσο 9-0 για το 9-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με +3 (18-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι πήραν… φωτιά από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα ξέφυγαν με 41-32, τρέχοντας ένα επιμέρους 17-4 από το 24-28, με τους Χίλιαρντ και Μπράουν να έχουν από ένα… τετράποντο! Παρά την κακή εξέλιξη του αγώνα, οι Περιστεριώτες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, με τους Γουίλιαμς και Τόμπσον να τρέχουν ένα 5-0, μετατρέποντας το 46-39 σε 46-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Τρία τρίποντα των Ράγκλαντ και Λαβ έτρεξαν ένα γρήγορο 9-0 για το Περιστέρι, που έφερε την ελληνική ομάδα στο +7 (46-53), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Σιπάχι και Χίλιαρντ, όμως, πήραν την Καρσίγιακα από το χέρι και με ένα 8-1, ισοφάρισαν σε 54-54. Ακόμα ένα τρίποντο του Χίλιαρντ ανέβασε το σερί των Τούρκων στο 10-0, με την Καρσίγιακα να περνά μπροστά με 57-54, ενώ πέντε σερί πόντοι του Σιπάχι για το 62-58, ανάγκασαν τον Σπανούλη να καλέσει σε τάιμ άουτ, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (68-63). Το τρίποντο του Ντάγκουμπιτς για το 68-66, έφερε το Περιστέρι και πάλι σε απόσταση βολής, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Χίλιαρντ συνέχισε να… εκτελεί από τα 6,75, ο Κάρι βρήκε και αυτός ρυθμό, με τους Τούρκους να ξεφεύγουν, αρχικά με 74-66 και εν συνεχεία με 89-76, με το ματς να μην έχει, πλέον, γυρισμό για το Περιστέρι, παρά την προσπάθεια στο φινάλε, που τουλάχιστον… έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Η Καρσίγιακα έφτασε στην νίκη με , την πρώτη της μετά από τρεις αγωνιστικές, με την Ελληνική ομάδα να πέφτει στο 0-3.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88

Οn fire: Ο Μπράουν ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: 20 πόντους σημείωσε ο Λαβ, με τους Ντάγκουμπιτς και Ράγκλαντ να έχουν από 18 πόντους έκαστος, με τον δεύτερο να έχει και 11 ασίστ. Για την Καρσίγιακα, εκτός του Μπράουν, ο Χίλιαρντ είχε 18 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κάρι με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για την Καρσίγιακα (89-76) στο 37΄

Διαιτητές: Κόντε, Σάλινς, Προκ