Τενερίφη-Περιστέρι 89-68 : Βαριά ήττα στην Ισπανία και....0/2

Σε βαριά ήττα στην Τενερίφη υπέπεσαν οι πρίγκηπες δυτικής όχθης αφού χάσανε με σκορ 89-68 . Για τους Περιστεριώτες αυτή είναι η δεύτερη ήττα στην φάση των 16 του BCL ενώ οι γηπεδούχοι έχουν το απ΄ολυτο νικών σε δυο αγωνιστικές.

Αρκετά νοθρά μπήκε στο παιχνίδι το Περιστέρι το οποίο είχε εγκλωβιστεί σε άμυνα και επίθεση , δέχθηκε πολύ νωρίς ένα 13-0 , με την Τενερίφη να διαμορφώνει το σκορ σε 15-4 και να χτίζει διψήφιες τιμές από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την περιόδο να τεελιώνει 27-14 με δίποντο του Γκάι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και ενώ το Περιστέρι κρατούσε την διαφορά σταθερά στους δέκα πόντους άλλο ένα 13-0 των γηπεδούχων με τα τρίποντα του Γκάι και του Χουέρτας εκτόξευσε την διαφορά στους 24 (47-23) με τον Ράνγκλαντ με εύστοχο δίποντο να διαμορφώνει το 47-25 σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το Περιστέρι βελτίωσε αισθητά την επιθετική του λειτουργία με τον Γούιλιαμς και τον Λοβ να παίρνουν με επιτυχία τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες , η άμυνα όμως της ομάδας του Σπανούλη ήταν ευάλωτη με την Τενερίφη να κρατά την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και στο τέλος της τρίτης περίοδου (71-48). Διαδικαστικού χαρακτήρα αποτέλεσε η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους από την μια να μην ρίχνουν τον ρυθμο τους και από την άλλη τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια να αντιδράσουν , η Τενερίφη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 89-68

Τα δεκάλεπτα: 27-14,47-25,71-48,89-68

On fire: Ο Γκάι έχοντας 26 πόντους με 5/10 τρίποντα

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Ντιόπ και Χουέρτας είχαν από 18 πόντους έκαστος

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +30 της Τενερίφη 80-50 στο 32:00

Screenshot 2024 02 01 at 00 12 18 Lenovo Tenerife v Peristeri bwin boxscore Basketball Champions League 2024 31 Ιανουάριος FIBA.basketball