Μούρθια - Προμηθέας Π. 90-81: Δεν τα κατάφεραν στην Ισπανία οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μούρθια και ηττήθηκε εκτός έδρας με 90-81. Στο 1-1 η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Ο Προμηθέας δεν άρχισε καλά το παιχνίδι καθώς βρέθηκε να χάνει γρήγορα με 15-4 και 21-9,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 26-18. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 4 (30-26) με καλάθι του Στίβενς,όμως η Μούρθια ξέφυγε με 14 με καλάθι του Σαντ Ρος (46-32) πριν το 46-34 από τον Ετσενίκε που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό,το επιμέρους 16-7 των Ισπανών εκτόξευσε την διαφορά στους 21(62-41) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 65-46. Στην τελευταία περίοδο,η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και με ένα σερί 12-0 έφτασαν στο -8 (83-75) αλλά ηττήθηκαν τελικώς με 90-81.

On fire: Ο Χάντερ Χέιλ πέτυχε 29 πόντους,αλλά δεν κατέφερε να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Ξεχώρισαν: Ένις και Τοντόροβιτς πέτυχαν 20 πόντους για τους νικητες,όσους και ο Κάουαν για τον Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 για τους γηπεδούχους στα 28'8" (65-44)

Τα δεκάλεπτα:26-18,46-34,65-46,90-81