Χάποελ Χ. ΑΕΚ 79-68: «Πλήρωσε» το κακό δεύτερο δεκάλεπτο

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια της φάσης των «16» του Basketball Champions League για την ΑΕΚ. Η Ένωση δεν τα κατάφερε απέναντι στην Χάποελ Χολόν (79-68), με τους «κιτρινόμαυρους» να… πληρώνουν το κακό δεύτερο δεκάλεπτο τους, όταν είδαν τους Ισραηλινούς να τρέχουν ένα επιμέρους 23-12 και να ξεφεύγουν με +8 στο ημίχρονο.

Διπρόσωπη εμφανίστηκε η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Ουγγαρίας. Παρά το γρήγορο 6-2 της Χάποελ, η ΑΕΚ απάντησε με ένα 14-5 για το 11-16. Τίλμαν και ΜακΡέι έστειλαν τους «κιτρινόμαυρους» στο +8 (13-21), με την Χάποελ, όμως, να αντιδρά και με ένα επιμέρους 10-2 να ισοφαρίζει σε 23-23, προτού ο Ραντλ, με τρεις βολές, διαμορφώσει το 23-26 του πρώτου δεκαλέπτου. Εντελώς διαφορετική, όμως, ήταν η εικόνα της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ξεκίνημα των Ισραηλινών ήταν εντυπωσιακό, με την Χάποελ να τρέχει ένα 10-0, για το 33-26 Χρειάστηκε να περάσουν 3 ½ λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι ο Νετζήπογλου σημειώσει τους πρώτους πόντους για την ομάδα του (33-28), όμως Σμιθ, Κλέιφορντ και Ντόουσον, έδωσαν στην Χάποελ το πρώτο υπέρ τος διψήφιο προβάδισμα (40-30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 46-38.

Με τρίποντο του Νάιτ για το 46-41, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Χάποελ, όμως, να ξεφεύγει εκ νέου με διαφορά άνω των 10 πόντων (55-43), την οποία ουσιαστικά συντήρησε μέχρι το φινάλε της περιόδου (60-51). Το τρίποντο του Ραντλ, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ροκάνισε την διαφορά στους έξι πόντους (60-54), όμως η Χάποελ έστειλε και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους (69-59). Η ΑΕΚ προσπάθησε μία τελευταία επιστροφή, με τους Νάιτ και Ραντλ να μειώνουν σε 73-68, όμως ένα 6-0 των γηπεδούχων για το 79-68… τελείωσε το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να πέφτει στο 0-2 και την Χάποελ να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη, στο πλαίσιο του Group L.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51,

Οn fire: Στράφι πήγε η εξαιρετική εμφάνιση του Ραντλ με 22 πόντους.

Ξεχώρισαν: Χάρις με 19 πόντους, Σμιθ με 17 και Άρτζι με 16, ήταν οι κορυφαίοι της Χάποελ. Για την ΑΕΚ, εκτός του Ραντλ, ο Νάιτ είχε 12 πόντους και ο Τίλμαν 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την Χάποελ (55-43) στο 35’.

Διαιτητές:  Μάρκες, Μαέστρε, Βούλιτς