ΠΑΟΚ - Γαλατασαράι 79-85: "Γλυκιά" ήττα και 2η θέση για τους ασπρόμαυρους

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ηττήθηκε από την Γαλατασαράι στην Πυλαία με 85-79 αλλά διατήρησε την διαφορά των 11 πόντων που είχε πάρει στην Τουρκία και προκρίθηκε ως δεύτερος από τον όμιλο του στο BCL.

Ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και η Γαλατά το εκμεταλλεύτηκε έχοντας το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και φτιάχνοντας διαφορά 8 πόντων στο τέλος αυτής με καλάθι του ΜακΚόρμακ (22-30). Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ πλησίασε και μάλιστα ισοφάρισε με τρίποντο του Τσιακμά σε 40-40. Ωστόσο,οι Τούρκοι τρέξανε σερί 8-0 για το 40-48 με το ημίχρονο να λήγει 44-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και προηγήθηκαν ακόμα και με 17 πόντους (53-70) με 2/2 βολές του ΜακΚόρμακ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 12 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου για το 64-76. Ο Σμιθ έριξε την διαφορά στους 8 (70-78). Οι 2 βολές του Χαλίλοβιτς ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 13 (70-83) αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού και προστάτεψε την διαφορά του πρώτου αγώνα χάνοντας τελικά με 85-79.

On fire: Ο Ακουάσι Γέμποα είχε για την Γαλατά 26 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τον ΠΑΟΚ ο Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους,6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και για τους Τούρκους ο Χαλίλοβιτς με 17 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 των φιλοξενούμενων στα 3'59" πριν την ληξη της τρίτης περιόδου (53-70).