Μάλαγα – Περιστέρι 81-64: Διαφορά επιπέδου

Το Περιστέρι κατάφερε να επιστρέψει από το -18 του 17’ (41-23), να φέρει το παιχνίδι στο -6 (49-43 στο 25’), όμως ένα 10-0 από πλευράς γηπεδούχων για το 59-43… τελείωσε το ματς, με την Μάλαγα να φτάνει στην νίκη με 81-64.

Η Μάλαγα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με το Περιστέρι.  Το Περιστέρι διατηρήθηκε σε απόσταση βολής μέχρι το 8’ (15-13), όμως οι Ισπανοί στο τελευταίο δίλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και χάρη σε ένα επιμέρους 11-2, έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 26-15. Η Μάλαγα μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και στην β’ περίοδο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +18 (41-23 στο 17’). Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, όμως, το φινάλε της δεύτερης άνηκε στο Περιστέρι, με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη να απαντά με ένα 10-1… ροκανίζοντας την διαφορά στους 11 πόντους, με το 44-33 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η ομάδα της δυτικής όχθης ξεκίνησε με… φόρα και το τρίτο δεκάλεπτο και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χαντς, μείωσε ακόμα περισσότερο (44-38). Ο Σίμα έσπασε το σερί του Περιστερίου (46-38), το τρίποντο του Χουγκάζ για το 49-43, έριξε και πάλι την διαφορά στους 6 πόντους, για να ακολουθήσει, όμως, ένα 10-0 από πλευράς Μάλαγα, που έστειλε και πάλι την διαφορά στο +16 (59-43), με το  δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ισπανούς μπροστά με 64-45, χάρη σε τρίποντο στην εκπνοή του Πέρι. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, καθώς η Μάλαγα κρατούσε το Περιστέρι σε απόσταση ασφαλείας (71-53 στο 35’), με το τελικό 81-64 να ρίχνει το Περιστέρι στο 1-2, την ώρα που η Μάλαγα έκανε το 3-0.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64

Οn fire: Ο Γουίλιαμς με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Ξεχώρισαν: Σίμα Ντέντοβιτς σημείωσαν από 11 πόντους έκαστος για τους νικητές. Από πλευράς Περιστερίου, εκτός του Γουίλιαμς, ο Ράγκλαντ είχε 10 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για την Μάλαγα (64-45) στο 30’.

Διαιτητες: Μάρκες, Βόινοβιτς, Ολιότ