Σάο Πάολο-Τενερίφη 68-89: Η ισπανική ομάδα κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο

Η Τενερίφη νίκησε την Σάο Πάολο στον τελικό με 89-68 και κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο της σεζόν 2022-2023.

Η Τενερίφη είχε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Η ισπανική ομάδα είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασε την διαφορά σε τρεις περιπτώσεις πάνω από τους δέκα πόντους. Η ομάδα του κόουτς Τσους Βιντορέτα προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Η ισπανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την διαφορά να είναι στους 22 πόντους σε δύο περιπτώσεις και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53). Η Τενερίφη πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, κατάφερε να νικήσει την Σάο Πάολο στον τελικό με 89-68 και κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο της σεζόν 2022-2023.

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Φιτιπάλντο και Σαλίν με 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Σάο Πάολο ξεχώρισαν οι Κοέλιο (1ρ. και τέσσερις ασίστ) και Ντα Σίλβα (12ρ.) με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-25, 35-43, 53-65, 68-89