Τουρκ Τελέκομ-Εφες 85-70: Στοπ της ομάδας του Τσαν για τους πρωταθλητές Ευρώπης

H Tουρκ Τέλεκομ νίκησε εντός έδρας την Εφες με 85-70 και ανέβηκε στο 11-3, ενώ οι μπλε έπεσαν στο 9-5.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Τουρκ Τέλεκομ που κοουτσάρει ο Ερντέμ Τσαν στην αρχή του αγώνα με το 8-0 στο 2' λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Οι "άσπροι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Αν και η Εφές πίεζε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Η Τουρκ Τέλεκομ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Εφές με 85-70.

Από την Τουρκ Τέλεκιμ διακρίθηκαν οι Μπουτέιγ και Σεστίνα με 30 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφες ξεχώρισαν οι Μπράιαντ και Μίτσιτς με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 46-39, 60-55, 85-70