Μπεσικτάς-Εφές 86-99: Διπλό με κομβικούς Μπομπουά και Μίτσιτς

Η Εφές νίκησε την Μπεσίκτας με 99-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-8.

Η Εφές επέβαλλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά και είχε προβάδισμα οχτώ πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (54-46). Αν και η Μπεσίκτας μείωσε στον ένα πόντο (61-60, 25' λεπτό), οι μπλε διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-66). Η Εφές κράτησε την απόσταση της στην τέταρτη περίοδο σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εκτός έδρας την Μπεσίκτας με 99-86΄.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μπομπουά και Μίτσιτς με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπεσίκτας ξεχώρισαν οι Μούνει και Χαλτάλι με 28 και 16 πόντους.

Η Εφές θα αντιμετωπίσει για την Euroleague, την Μπασκόνια εντός έδρας, την Τετάρτη (14/12), ενώ θα παίξει εκτός έδρας με την Παρτιζάν, την Παρασκευή (16/12).

Δεκάλεπτα: 22-26, 46-54, 66-77, 86-99