Καρσίγιακα-Εφες 78-73: Με Κόλσον επικράτησε των πρωταθλητών Ευρώπης

Η Καρσίγιακα επικράτησε εντός έδρας της Εφες με 78-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-6 (6η θέση), ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης έπεσαν στο 13-4 (4η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Καρσίγιακα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εφες μείωσε την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-54). Η Καρσίγιακα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί  μέρους σκορ 24-17, νίκησε την Εφες με 78-73.

Από την Καρσιγιάκα διακρίθηκαν οι Κόλσον (7ρ. και τρεις ασίστ) και Τίους (9ρ. και δύο ασίστ) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφες ξεχώρισαν οι Εφες (3ρ. και επτά ασίστ) και Σίμον (7ρ. και δύο ασίστ) με 21 και 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-37, 54-56, 78-73